Fiber - är du intresserad?


Vi har idag ett avtal med Comhem som över koaxialkabel kan leverera bredband, TV och telefoni. Dock har styrelsen genom senaste åren fått många frågor som t.ex. "när kommer vi få fiber" etc.

Bolaget IP Only, Sveriges största fiberleverantör, har kontaktat styrelsen angående fiberutbyggnad i vårt område. Vi har fått information om fiberutbyggnaden och vi sammanfattar här lite vad som kommer ske och vad som gäller.

Observera att det är upp till varje enskild fastighetsägare att besluta om man vill ha fiber, det är inget beslut som går genom styrelsen eller samfälligheten.

Varför engagerar sig Styrelsen?
Jo vi vill verka för att medlemmar får stöd i sitt beslut samt öppna för dialog om det behövs. Vi kommer även eventuellt att få upprätta avtal m.m om det kommer att gräva i samfällighetens mark samt att vi vill kunna påverka och ha något att säga till om hur det kommer att gå till.

Vi anser att IP-onlys erbjudande är det bästa och har sagt OK till att de kontaktar varje hushåll med ett beställningserbjudande. IP Onlys erbjudande innebär installation av fiber till hushållet. Tjänster som bredband, telefon och TV via fibern kan sedan köpas från en mängd leverantörer inklusive "de stora" som t.ex Telia, Comhem, Tele2 etc

Så vad gäller egentligen?

  • Det blir ingen kostnad för vår samfällighet/förening
  • Föreningens roll blir enbart att ge tillstånd att gräva ner fiber på föreningens mark
  • Styrelsen rekommenderar IP Only då de är den störts leverantören och därför har det allra bästa utbudet av leverantörer och tjänster
  • IP Only kommer kontakta varje husägare direkt med information och erbjudande om att ansluta sig.
  • Om tillräckligt många är intresserade i vårt område så kommer IP Only att ansluta fiber till de husägare som tackat ja
  • Varje husägare som tackar ja kan nyttja RUT & ROT avdrag för att hålla nere kostnaden. Detta ordnas via IP Only.
  • För att undvika så mycket grävning som möjligt har IP-Only sett möjligheten att använda befintliga rör i huslängorna där det ligger telefontrådar idag. Det gör att det för de flästa längor räcker med en grävning till "luckan" för varje länga.

Erbjudande från IP-Only och Telia
Normalpris för installation av fiber ligger på runt 15-16.000kr. Just nu finns ett erbjudande från IP Only & Telia som med fullt RUT- & ROT-avdrag ligger på runt 8.000kr (Telia som tjänsteleverantör av antingen bara bredband eller bredband och TV).

Informationsmöte i juli
Mer information om detta kommer ges av IP Only under juli. De kommer kontakta varje husägare med information om när/var detta informationsmöte kommer ske. Men vi räknar med att det kommer ske utomhus på vårt område. 

Om ni har några frågor så rekommenderar vi att ni kommer "fulladdade" till IP Onlys informationsmöte. Har ni frågor rent generellt kring vår förening så kontakta ordförande Kjell Korshavn,

Har du frågor generellt kring fiber - så finns på Vivilla en sida med 11 vanliga frågor kring fiber:
https://www.viivilla.se/smarta-hemmet-2/fragor-fiberkabel/

 

Vi påminner om

lö 24 dec,00:00
GOD JUL!!!
lö 31 dec,00:00
GOTT NYTT ÅR!!!

Logga in

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse på vår sajt. Genom att fortsätta använda vår webbplats samtycker du till vår användning av cookies.
Hur vi hanterar cookies?