Ny info från IP-only fredag 10/7 kl.17.00

Det var ett bra antal personer som mötte upp och fick information från IP-only i går kväll (måndag 6/7).

Trots att de hade missat att få ut information till oss i Fasanen Smf så var intresset ändå stort och det var många bra frågor som kom upp och besvarades. Runt hälften av fastigheterna (totalt 75) måste tacka ja för att projektet skall gå vidare och få fiber till vårt område. IP-only informerade om att de vill ha in beställningar senast 2020-07-31. Beställning kan göras via papper (som lämnas ut), direkt till representanter på plats eller via nätet (https://www.ip-only.se/bestall)

Ny info på fredag 10/7 kl 17.00
Pga denna miss från IP-onlys sida, så har de i dag meddelat att de kör en info till nu på fredag kl 17.00 - så är du intresserad eller har frågor så passa på att deltaga där. Mötet blir vid "stora björken" inne på Gräshoppssångarens gräsmatta/asfaltsplätt.

För allas information
Det är IP-only som ansvarar för all kommunikation/info om fiber, alla säljerbjudanden kring fiber och är totalleverantör av själv fibern. Vi som medlemmar kan sedan välja tjänster från en mängd olika tjänsteleverantörer efter behov/önskemål. Föreningen har inget ansvar kring informationsspridning, erbjudande, installation eller support/underhåll av fiber. Alla frågor eller synpunkter kring informationsspridningen, erbjudandets innehåll/pris, leveranstider, skillnad mellan fiber och koax (Comhem) etc måste alltså ställas direkt till IP-only.

Det är varje husägare som helt själv och individuellt som avgör om man vill ha fiber till sin fastighet. 
Det har inget med föreningen att göra. Generellt kan man säga att det upplevs som mycket positivt vid försäljning av fastighet om det finns fiber i fastigheten - det kan vara något att fundera på. Man behöver dock inte ansluta sig nu direkt, men erbjudandet som finns just nu (på 8015 kr som är ett paketerbjudande med ex.vis bredband eller bredband/TV från Telia har en datumfrist, så troligen blir det dyrare att ansluta sig senare - det kan vara värt att beakta)

Föreningen syfte är dock att se till att det finns bra alternativ och bra valmöjligheter inom vår förening. Vi ser därför positivt på att det skall finnas en möjlighet för fiber i vårt område - för våra medlemmar. Vi kommer därför också behålla ett central Comhem-avtal för att säkerställa ett "digitalt grundutbud" av TV-kanaler till samtliga hus. Då säkras - via föreningen - ett minimalt grundutbud av TV-kanaler för de som av någon anledning inte till köpa ytterligare tjänster från Comhem eller nu kommer tacka nej till fiber.

Passa på att få information direkt från IP-only på fredag.

PS!
Det är som sagt IP-only som ansvarar för information till er kring fiber, så denna nyhet och även utskick av nyhetsmail skall endast ses som ett tillägg där vi vill uppmuntra våra medlemmar till att få information. Det skall inte på något sätt ses som alternativ till IP-only som kommer lämna information till samtliga hus under veckan.

Vi påminner om

lö 24 dec,00:00
GOD JUL!!!
lö 31 dec,00:00
GOTT NYTT ÅR!!!

Logga in

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse på vår sajt. Genom att fortsätta använda vår webbplats samtycker du till vår användning av cookies.
Hur vi hanterar cookies?